انواع طلاوسکه

مزایا و معایب طلای دست دوم

طلای دست دوم بخریم یا نه

ما در این مقاله با بیان مزایا و معایب به این سوال که این روزها زیاد پرسیده می شود، پاسخ خواهیم داد. طلای دست دوم بخریم یا نه ؟

طلای دست دوم یا طلای نو؟

از دیرباز مردم می خواستند با پولی که دستشان می آید برای خود طلا بخرند. هم به عنوان ذخیره پس انداز و هم برای استفاده از جنبه‌ی زیبایی آن. در واقع با خرید طلا و افزایش سرمایه به عنوان یک پشتوانه مالی مطمئن برای آینده خود و بچه ها  استفاده می کردند.

خرید طلا به عنوان پس انداز قبلا بیشتر رایج بود. میتونستی با اندک سرمایه خود طلایی بخری و هر وقت نیاز بود دوباره به پول و سرمایه پولی تبدیل کنی. ولی با افزایش قیمت طلا دیگر مثل گذشته ها خرید طلا راحت نیست. با این حال مردم باز دوست دارند اندک پولی که در دست دارند به طلا تبدیل کنند. چند مدتی است که خرید طلای دست دوم و کم اجرت بیشتر رایج شده است طوری که مردم بجای خرید مدل های متنوع و ظریف، بیشتر دنبال جنبه هایی هستند که از نظر سرمایه گذاری سودده باشند. و می خواهند طلایی بخرند که موقع فروش سود بیشتری ببرند.

طلای دست دوم ازین نظر که هم پول ما از راکد بودن خارج می شود و هم از این نظر که میتوان از جنبه ی زیبایی آن استفاده کرد بیشتر مورد توجه است. هرچند راه های دیگری مثل خرید سکه یا شمش طلا نیز وجود دارند که بعدا در مورد این ها مفصل صحبت می کنیم. وقتی بحث سرمایه گذاری با طلا می شود این سوال مطرح می شود که بهتر است طلای دست دوم بخریم یا نه، طلای نو خریداری کنیم. کدام نوع برای سرمایه گذاری بهتر است. در ادامه درمورد مزایا و معایب خرید طلای دست دوم  صحبت خواهیم کرد.

طلای دست دوم

مزایای خرید طلای دست دوم

برای خرید هر جنسی ابتدا باید با مزایا و معایب کلی آن آشنا باشیم. تا بتوانیم در مورد سرمایه گذاری خود تصمیم بهتری بگیریم. خرید و فروش طلای دست دوم که این روزها بسیار رایج شده است. برای اینکه با مزایای خرید طلای دست دوم آشنا بشوید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

طلای دست دوم اجرت ندارد

برای همه محصولاتی که توسط انسان ساخته می شوند، هزینه ای تحت عنوان دستمزد، سود یا اجرت گرفته می شود. طلا هم توسط شخصی بنام طلاساز ساخته می شود و اجرت همان دستمزد طلاساز است. این اجرت بسته به نوع مدل طلا و نوع ظریف کاری که در آن بکار رفته، متفاوت است. در طلای دست دوم، اجرتی که بابت ساخت طلا موقع خرید پرداخت می شود را خریدار اول وقتی طلا را می گرفته، پرداخت کرده است. حال که شما طلای دست دوم می خرید دیگر اجرت ساخت پرداخت نمی کنید. در اینجا ازین نظر که هزینه اجرت پرداخت نمی کنید در واقع سود می کنید.

همیشه می شود به پول تبدیل کرد

هنگام خرید طلای دست دوم چون بابت اجرت ساخت پولی پرداخت نکرده اید، موقع فروش می توانید بدون ضرر بفروشید. در حالی که اگر همان مدل و وزن را طلای نو می گرفتید، موقع فروش هزینه اجرت ساخت را ضرر می کردید. نکته ی دیگری که خیلی مهم است فروش آسان آن است. در سایر راه های سرمایه گذاری مثل بازار ارز و بورس، موقع گرانی صف خرید تشکیل می شود و فروشش سخت می شود. و ممکن است در لحظه ی بازگشایی یا در روز سوددهی نتوانیم بفروشیم و ازین بابت ضرر کنیم در حالیکه طلا را میتوان به راحتی هر وقت خواستیم به پول تبدیل کنیم.

امنیت و سوددهی سرمایه بالا است

در مقایسه با سایر راه های سرمایه گذاری، طلای دست دوم راه مناسب تری برای سرمایه گذاری است. با توجه شرایط پرنوسان حاکم بر بازار، امروزه دیگر بازار ارز و بورس دیگر مانند گذشته راه مطمعنی برای سرمایه گذاری نیستند. از جمله دلایلی که باعث اهمیت این عامل شده است، نوسان بازارها است. خصوصا در شرایط  اقتصاد امروزه ای که احتمال بالا و پایین رفتن قیمت‌ها زیاد است. همچنین برای ورود به این بازارها باید با علم و آموزش وارد شوید تا ضرر نکنید. در حالی که برای خرید طلای دست دوم به دانستن علم خاصی نیاز نیست و برای سرمایه گذاری امن محسوب می شود.

یک راه مطمعن برای افزایش سرمایه است

پول پس اندازی که در بانک دارید در شرایط نوسانات بازار به مرور ارزش خود را از دست می دهد. سودی که بانک به شما می دهد برای بلندمدت راه مطمعنی برای سرمایه گذاری نیست. چرا که ارزش سرمایه اولیه شما به مرور از بین می رود. دلار هم همواره با نوسانات زیادی همراه است و ممکن است حتی ضرر هم کنید. طلای دست دوم بهترین گزینه برای پول شما می تواند باشد با خرید طلا حداقل سرمایه اصلی شما ارزشش را در نوسانات بازار حفظ می کند.

طلای کهنه

معایب خرید طلای دست دوم

هرچند که طلای دست دوم همیشه به عنوان یک راه سرمایه گذاری مطمعن شناخته شده است. در کنار مزایایی که دارد معایبی نیز دارد. بهتر از قبل از اقدام به خرید با مزایا و معایب آن آشنا باشیم. در اینصورت تصمیم عاقلانه تری در مورد اینکه طلای دست دوم بخریم یا نه، می توانیم بگیریم.

امکان تقلبی بودن طلای دست دوم

از مهم ترین چالش های خرید طلای کارکرده یا دست دوم امکان تقلبی بودن آن است. هرچند طلای نو یا دست دوم فرق نمی کند، هنگام خرید طلای نو نیز با همچین چالشی روبرو هستیم. اگر از فروشنده‌ی معتبر خرید نکنیم امکان تقلبی بودن وجود دارد. چون تشخیص اصل و تقلبی بودن برای ما که علم آن را نداریم سخت است. برای اینکه خرید مطمعنی داشته باشیم باید از طلافروشی های مطمعن اقدام به خرید کنیم و یا از یک فرد مورد اعتماد و کاربلد هنگام خرید کمک بگیریم.

فاکتور نداشتن طلای دست دوم

فاکتور طلا همان سند کاغذی است که موقع خرید طلا، فروشنده صادر می کند. فاکتور نشان دهنده ی مالکیت طلا است. این روزها با این گرانی که پیش آمده فاکتور طلا خیلی مهم شده است. با فاکتور بودن طلا نشان می دهد طلایی که می خریم دزدی نیست. با این حال باز هم وقتی طلای دست دوم می خریم، اغلب طلافروش ها فاکتور نمی دهند. علاوه بر اینکه جنس بدون فاکتور اعتبار ندارد حتی موقع فروش هم از شما فاکتور می خواهند. پس به یاد داشته باشید که موقع خرید حتما فاکتور هم از فروشنده بخواهید.

کهنه بودن و خط و خش داشتن طلای دست دوم

خیلی ها طلای دست دوم را در کنار اینکه پول خود را پس انداز می کنند، می خرند تا استفاده کنند. اگر شما هم جزوه این دسته افراد هستید که هم می خواهید پول خود را پس انداز کنید و هم از زیبایی و درخشندگی طلا استفاده کنید باید بدانید که با خرید طلای دست دوم ممکن است نتوانید از جنبه زیبایی آن استفاده کنید. چرا که طلای دست دوم با طلای نو خیلی فرق دارد و قبلا استفاده شده است. و مشکلاتی مثل خط و خش و مات بودن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *